آزمایش مدفوع

دستورالعمل نمونه گیری جهت انجام آزمایش بررسی خون مخفی در مدفوع

کلیات

براي تشخيص اوليه خونريزي در نقاط فوقاني يا تحتاني دستگاه گوارش ازاين آزمایش استفاده مي شود.

در مورد آزمایش خون مخفی در مدفوع شیرخواران دقت در افتراق با شقاق پستان مادر در نظر گرفته شود.

 

توصیه‌‌‌‌‌های قابل ارائه به بیماران

* خانم‌هایی که عادت ماهیانه هستند تا سه روز پس از پایان دوره فوق از انجام این آزمایش خودداری نمایند.

* چنانچه بیمار به بواسیر یا شقاق مقعد مبتلا بوده و خونریزی واضحی از این ضایعات مشاهده می‌گردد، قبل از انجام آزمایش به آزمایشگاه اطلاع داده شود.

* چنانچه بیمار به علل مختلف دچار خونریزی از لثه‌‌‌‌‌ها یا مخاط دهان است بلع خون از این ناحیه سبب مثبت شدن کاذب آزمایش می‌گردد.

* دو تا سه روز پیش از آزمایش و در طی دوره جمع‌آوری نمونه، از خوردن غذاهای گوشت قرمز (بهتر است گوشت مرغ و ماهی نیز مصرف نگردد)، سبزیجات خام بخصوص شلغم، ترب و تربچه، قارچ، کلم بروکلی، گل کلم، پرتقال، موز، انگور، طالبی یا گرمک، خربزه، ترب کوهی خودداری شود.

* حداقل از هفت روز قبل از انجام آزمایش از مصرف داروهای سالیسیلات‌ها مانند آسپیرین، سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبو پروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک سدیم، داروهای استروئیدی، کلشی سین، ویتامین C، آنتی اسید‌ها، ترکیبات آهن‌دار، ترکیبات ید ‌دار، دیورتیک‌های تیازیدی، رزرپین اجتناب گردد، در غیر این‌صورت به آزمایشگاه اطلاع داده شود. لازم به ذکر است که با توجه به تنوع داروهای مصرفی و امکان تداخل آنها با نتایج آزمایش بهتر است مصرف هر گونه دارو را قبل از انجام آزمایش به اطلاع پزشک معالج برسانید.

* نمونه مدفوع باید در ظرف مخصوصی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار می‌دهد و تمیز، دردار وفاقد مواد نگهدارنده است، جمع‌آوری گردد.

* چنانچه به علتی امکان جمع آوری مستقیم مدفوع در ظرف نمونه گیری مقدور نباشد باید نکات زیر حتما رعایت گردد:

* قبل از اجابت مزاج، کف توالت باید کاملا شسته و عاری از مواد شوینده و پاک کننده گردد (ترجیحا بهتر است دو بار سیفون کشیده شود).

* پس از اجابت مزاج با­استفاده از آبسلانگ یا اپلیکاتوری، مقدار کمی ‌از سطح رویی مدفوع را بدون اینکه با ادرار یا آب مخلوط گردد، در ظرف مخصوص قرار داده و درب آن محکم بسته شود.

 

شرایط نگهداری نمونه و نحوه انتقال

* نمونه باید سریعا به آزمایشگاه تحویل داده شود در غیر این‌صورت تا زمان رسیدن به آزمایشگاه در دمای معادل یخچال (8-2 درجه سانتی­گراد) نگهداری شود و از قرار دادن نمونه‌‌‌‌‌ها در گرما یا در مجاورت نور خورشید خودداری شود.

* تاخیر در آزمایش می‌تواند تاثیر منفی بر نتایج این آزمایش داشته باشد.

* نمونه مدفوع نباید با ادرار یا سایر مواد آلوده شود.

حجم نمونه

* مقدار مدفوع لازم برای آزمایش خون مخفی در مدفوع قوام ‌دار (جامد) حدود 5 گرم (به اندازه یک فندق) و در مدفوع آبکی پنج میلی‌لیتر است.

ملاحظات ایمنی

چون هر نمونه مدفوع می‌تواند به عنوان یک منبع مهم باکتری, ویروس و انگل باشد, لذا باید به عنوان یک منبع آلوده کننده مهم محسوب گردد.

 


دستورالعمل تهیه نمونه جهت آزمایش مدفوع از نظر انگل کرمک

کلیات

* این آزمایش برای بررسی وجود تخم انگل در ناحیه مقعد انجام می‌شود بنابراین نیازی به نمونه مدفوع برای انجام آزمایش نیست.

آمادگی‌های لازم

نمونه را صبح زود پیش از این‌که فرد مدفوع نموده و یا استحمام کند تهیه شود.

نحوه تهیه نمونه

یک قطعه چسب نواری را به طول پنج سانتیمتر از طرف چسب‌دار آن محکم به ناحیه مقعد چسبانده و فشار دهید سپس چسب را بلند کرده و آن را روی لام شیشه‌ای که از طرف آزمایشگاه گرفته‌اید بچسبانید و بلافاصله به آزمایشگاه تحویل دهید.

 

توصیه‌های قابل ارائه به بیماران

* يك عدد لام شيشه اي از آزمايشگاه دريافت كنيد.

* براي انجام نمونه گيري صبح زود قبل از آنکه بیمار از رختخواب بلند شود و دفع مدفوع نماید يك قطعه(5 سانتي متر چسب نواري شفاف) را از طرف چسبدار آن محكم به ناحيه اطراف مقعد چسبانده و فشار دهيد كه در صورت وجود انگل يا تخم آن به سطح چسب دار نوار بچسبد.

* بعداز حدود 10دقیقه چسب را بلند كرده و آنرا از طرف چسب دار روي لام شيشه اي بچسبانيد.

* دراولين فرصت ترجيحا بين ساعات 8 تا 14 به آزمايشگاه ارسال نماييد.